Definiowanie “Medycyny skoncentrowanej na Pacjencie” ad

Niestety, te usługi, jakkolwiek godne podziwu, są również drogie i wymagałyby przepłacania dolarów opieki zdrowotnej od podprogramowych subspecjalistów, których dochody znacznie przewyższają obecnie dochody ogólne. Wspieranie tych ostatnich trendów to nowa koncepcja pacjenta jako konsumenta. Jednostka – niegdyś podmiotem monarchii, której celem było posłuszeństwo, a następnie obywatel państwa, którego celem było uczestnictwo w polityce i głosowaniu – stała się teraz konsumentem na rynku, którego celem jest zakup. Jeśli pacjent jest ponownie postrzegany jako konsument, na pierwszym miejscu stawia się nowe priorytety: zadowolenie klienta, porównywanie zakupów, szeroki zakres alternatyw, wybór i nieograniczony dostęp do towarów i usług. Dodatkowe tematy obejmują dostarczanie informacji za pomocą reklam lub innych środków, stymulację (i spełnienie) popytu i pożądania, marketing, markę i szacunki wartości. Chociaż niektórzy argumentowali, że konsumenci podejmowaliby mądre, świadome i świadome decyzje na wolnym rynku opieki zdrowotnej5, szczególna natura ubezpieczenia medycznego oznacza, że pacjenci rzadko płacą bezpośrednio za towary i usługi, które konsumują, oraz że ich zachęty do ponoszenia kosztów ograniczenia są zatem nieobecne. Jeśli lekarze często podejmują kosztowne decyzje, podobnie jak pacjenci, a także w mojej praktyce lekarskiej, muszę często zniechęcać pacjentów do wykonywania MRI na bolące stawy, antybiotyki z powodu infekcji dróg oddechowych oraz leki markowe do ich nadciśnienia, hiperlipidemii i cukrzyca.
Medycyna skoncentrowana na pacjencie jest przede wszystkim metaforą. Centrowanie pacjenta kontrastuje z skoncentrowanym na lekarzu i zastępuje wszechświat ptolemejski obracający się wokół lekarza z galaktyką Kopernika obracającą się wokół pacjenta. Wada w metaforze polega na tym, że pacjent i lekarz muszą współistnieć w terapeutycznej, społecznej i ekonomicznej relacji wzajemnych i mocno splecionych prerogatyw. Ani król, ani słońce. Zdrowie opiera się na współpracy między pacjentem a lekarzem, a wielu innych służy jako zainteresowane strony trzecie. Pacjent i lekarz muszą zatem spotykać się jako równi, przynosząc różną wiedzę, potrzeby, obawy i przyciąganie grawitacyjne, ale nie twierdząc, że mają centralne miejsce. Lepszą metaforą może być para gwiazd podwójnych krążących wokół wspólnego środka ciężkości, a może podwójna spirala, której dwa pasma otaczają się nawzajem, lub – aby powrócić do korzeni medycyny – kaduceusz, którego dwa węże przeplatają się na zawsze.
Finansowanie i ujawnianie informacji
Formularze ujawnień dostarczone przez autora są dostępne wraz z pełnym tekstem tego artykułu pod adresem.
Author Affiliations
Z Weill Cornell Medical College, Nowy Jork.

Materiał uzupełniający
Referencje (5)
1. Balint E. Możliwości medycyny ukierunkowanej na pacjenta. JR Coll Gen Pract 1969; 17: 269-276
Medline
2. Engel GL. Potrzeba nowego modelu medycznego: wyzwanie dla biomedycyny. Science 1977; 196: 129-136
Crossref Web of Science Medline
3. Cassell E. Rozmowa z pacjentami. Cambridge, MA: MIT Press, 1985.

4 Kleinman A. Narracje dotyczące chorób: cierpienie, uzdrowienie i stan człowieka. New York: Basic Books, 1989.

5. Berwick DM. Co skoncentrowane na Pacjentach powinno oznaczać: spowiedź ekstremisty. Health Aff (Millwood) 2009; 28: w555-w565
Crossref Web of Science Medline
Zamknij odniesienia
Powołując się na artykuły (84)
Zamknij Cytowanie artykułów
Komentarze (21)
[przypisy: ortodoncja wrocław, babka płesznik działanie, zespół abstynencyjny leczenie domowe ]

Tags: , ,

No Responses to “Definiowanie “Medycyny skoncentrowanej na Pacjencie” ad”

 1. Married Man says:

  Różną zawartość witamin w suszonych i świeżych owocach

 2. Zuzanna says:

  [..] Odniesienie w tekscie do regenerum[...]

 3. The Happy Jock says:

  Zawiera wsobie nie tylko wapń ale także witamine d

 4. Szymon says:

  [..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: Zioła[...]

 5. Jagoda says:

  poza błonnikiem należy przyjmowac antyoksydanty

 6. Adam says:

  Article marked with the noticed of: spa[...]

 7. Scrapper says:

  najgorsze są skurcze jelit

Powiązane tematy z artykułem: babka płesznik działanie ortodoncja wrocław zespół abstynencyjny leczenie domowe